گربه های بد غذا ؛ علل و درمان
یکی از مشکلاتی که گاهاً در گربه ها روی می دهد غذا نخوردن و بی اشتهایی گربه است. این مشکل شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما اگر بیشتر از 48 ساعت طول بکشد می تواند مشکلاتی را برای حیوان به دنبال داشته باشد.
 
بیماری پاروا در سگ
بیماری پاروا که به اسهال خونی هم معروف است یکی از بیماری های ویروسی خطرناک و کشنده است که عموماً توله ها و سگ های جوان که واکسیناسیون دریافت نکرده اند را درگیر می سازد.
 
مسمومیت ماهی آکواریومی با کلر
وجود گاز کلر در آب به میزان بالای 0.5 میلی گرم در هر لیتر باعث مسمومیت ماهی می گردد. در واقع کلر در واکنش با آبشش ها سبب نکروز بافت آبشش و خفگی در ماهی می شود. ماهی ها برای زنده ماندن نیاز به آب نرم و با سختی پایین دارند.
 
آیا سگ ها می توانند سیب زمینی بخورند؟
سگ ها حیواناتی هستند که صرفاً گوشتخوار نیستند و علاوه بر گوشت می توانند از سایر مواد غذایی و سبزیجات هم بهره ببرند. اما در مورد سیب زمینی و مصرف آن توسط سگ ها سؤالات زیادی هست که دراین مقاله به بررسی آن می پردازیم.
 
افسردگی در مرغ مینا
افسردگی باعث می شود تا پرنده شور و نشاط و سرزندگی خود را از دست بدهد و دیگر از تعامل با شما به عنوان سرپرستش احساس خوشایندی نداشته باشد. یادتان باشد که هیچ گاه با بی تفاوتی از کنار رفتارهای غیر طبیعی حیوانتان رد نشوید و حتماً پیگیر علت و درمان آن باشید.
 
افسانۀ نعل اسب
شاید با خود فکر کنید که نعل اسب تنها یک فلز معمولی است اما از قدیم نعل اسب به نماد خوش شانسی شهره بوده حتی اگر امروز دیگر اعتقادی به آن نباشد.
 
استفراغ و مشکلات گوارشی در گربه
استفراغ در گربه دلایل مختلفی دارد. شایع ترین دلیل تهوع در گربه ها می تواند خوردن اشیا غیرقابل هضم مثل چمن و مو یا نخ و امثال آن باشد که معدۀ حیوان را تحریک کرده و منجر به بالا آوردن می شود. همچنین در گربه هایی مثل پرشین که موهایی بلند دارند وجود توپک های مویی یا هیر بال ها منجر به بالا آوردن در آن ها می گردد. به هر حال اگر یکی دو مرتبه اتفاق بیفتد حاد محسوب نمی شود اما در صورت تکرار باید حتماً به دامپزشک مراجعه و علت را کشف کرد.
 
علت گاز گرفتن خرگوش
از آنجائیکه خرگوش حیوانی آرام است، شاید از نظر سرپرست او گاز گرفتن رفتاری غیرطبیعی باشد اما این بدان معنا نیست که خرگوش ها گاز نمی گیرند. بروز این رفتار تهاجمی در خرگوش ها عموماً بسته به شرایط و موقعیتی است که خرگوش در آن قرار گرفته؛ پس در صورت وقوع آن از خود بپرسید چه چیزی باعث شد تا خرگوشم من را گاز بگیرد؟ شاید غذا در دستتان بوده ؟ شاید از بیرون آمده اید و بوی حیوان دیگه ای به همراه دارید؟ شاید از حرکت ناگهانی شما ترسید؟
 
بارداری در خوکچه هندی
خوکچۀ هندی ماده تا 4 هفتگی به بلوغ می رسد و خوکچۀ هندی نر تقریباً در سن 9 هفتگی اما بارداری تا پیش از سن 5 ماهگی می تواند برای سلامت خوکچۀ هندی ماده خطرناک باشد. بنابراین بهتر است تا پیش از رسیدن به این سن، خوکچه های نر و ماده را از یکدیگر جدا نگه دارید. در هر زایمان خوکچۀ هندی ممکن است بین 1 تا 12 بچه به دنیا آورد اما معمولاً این رقم بین 4 تا 5 بچه است. دورۀ بارداری خوکچه ها نسبت به سایر جوندگان بیشتر است و معمولاً تا دو ماه یا اندکی بیشتر طول می کشد.
 
آکنه در گربه
این بیماری که بیشتر در میان گربه های پرشین و هیمالین گزارش شده عموماً موروثی است و به صورت لکه ها و نقاط تیره ای که به قسمت انتهایی پوشش مویی در اطراف دهان و بینی و چین های صورت هستند، دیده می شوند. شاید در ابتدا مشکلی برای حیوان به وجود نیاورد و یا حتی خارش نداشته باشد اما در صورتی که مزمن شود می تواند منجر به بروز مشکلات جانبی گردد که من جملۀ آن عفونت های پوستی است.
 
نگهداری از فنچ
فنچ ها یکی از انواع پرندگان کوچک و زیبایی هستند که نگهداری از آنها چندان هم مشکل نیست و می توان آن را گونه ای مقاوم و کم هزینه به شمار آورد. زادگاه اصلی فنچ استرالیا و بعضی کشورهای گرمسیر آسیای شرقی از جمله هند و پاکستان است. فنچ ها پرندگان سخنگو نیستند اما با صاحب خود ارتباطی عالی برقرار می کنند. از انواع فنچ ها می توان به فنچ زبرا یا گورخری یا راه راه، فنچ رنگین کمانی، فنچ بنگالی یا اجتماعی، و فنچ جغدی اشاره کرد. طول عمر فنچ 5 تا 10 سال است و نهایت تا 12 سانتیمتر رشد می کند.
 
آیا زندگی با حیوان خانگی از بروز آلرژی های غذایی در کودکان جلوگیری می کند ؟
نتایج تحقیقات جدید حاکی است کودکانی که از نوزادی و طفولیت در معرض معاشرت با سگ یا گربۀ خانگی بوده اند بسیار کمتر از سایر کودکان مبتلا به آلرژی غذایی خواهند شد. در پژوهشی که بر روی شصت و پنج هزار کودک ژاپنی انجام شد، مشخص شد آن دسته از کودکانی که از زمان نوزادی و خردسالی در معرض حیوان خانگی – سگ یا گربۀ خانگی – بودند بسیار کمتر دچار آلرژِی های غذایی می شوند.
 
تغذیۀ عروس هلندی
مسلماً تغذیه یکی از مهم ترین عوامل پرورش است و در مورد عروس هلندی نیز بایستی بسیار به این موضوع توجه داشت. عروس هلندی یکی از حیوانات خانگی پر طرفدار است که زادگاه اصلی آن استرالیاست و بر خلاف آنچه که عموم تصور می کنند غذای آنها فقط دانه و ارزن نیست.
 
آیا بین نژاد سگ‌ها و رفتار آن‌ها ارتباطی وجود دارد؟
همه می‌دانند که «پیت‌بول‌ها» و «روتوایلرها» تهاجمی هستند در حالی که «لابرادورها» مهربان هستند. اما به‌نظر می‌رسد «همه» می‌توانند اشتباه کنند.
 
آلرژی فصلی و مراقبت از حیوان خانگی
فصل بهار است و همه جا گرده هایی را می بینیم که منجر به بروز حالت های آلرژی در ما می گردد و جالب است بدانید که فقط ما نیستیم که در این فصل دچار حساسیت می شویم بلکه حیوانات خانگی ما نیز احتمال دارد مبتلا شوند. مراقبت از حیوان خانگی مبتلا به حساسیت فصلی بسیار اهمیت دارد در غیر این صورت آنها به بیماری های حادتری دچار خواهند شد. دکتر جان بنتلی که در بیمارستان دامپزشکی Bel-Air مشغول به کار است می گوید "در این فصل 70 درصد سگ هایی که برای ویزیت می آیند به خاطر ابتلا به حساسیت فصلی است!"
 
سال خرگوش؛ ویژگی های رفتاری خرگوش
خب سال 1402 در راه است و همان طور که می دانید سال جدید سال خرگوش هم هست به همین مناسبت می خواهیم شما را بیشتر با ویژگی های این حیوان خانگی بانمک آشنا کنیم. بسیاری افراد در مواجهه با خرگوش این سؤال را می پرسند که آیا خصوصیات خرگوش مانند سگ است یا گربه؟ در پاسخ بایستی گفت خرگوش ها شخصیتی مخصوص به خود و منحصر به فرد دارند.
 
بعد از خرید ماهی قرمز حتما این کارها را انجام دهید!
سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای از هموطنان خواست تا برای حفظ بهداشت و سلامت خود و خانواده توصیه‌های بهداشتی برای نگهداری ماهی قرمز را رعایت کنند.
 
عارضۀ هیپ دیسپلازی در سگ
می توان گفت عارضۀ هیپ دیسپلازی یا در رفتگی لگن در سگ ها رایج است. به عبارتی دیگرهیپ دیسپلازی یعنی درست قرار نگرفتن سر استخوان ران در مفصل لگن و همین باعث می شود تا حیوان لنگ بزند و نتواند به خوبی راه برود.
 
نبایدهایی در رابطه با حیوانات خانگی
به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی با مسئولیت ها و تعهداتی همراه است که بایستی حتما به منظور حفظ سلامت و نشاط حیوان این وظایف را به خوبی انجام داد. یکی از مواردی که به هیچ وجه اهمال و سهل انگاری در مورد آن جایز نیست واکسن نزدن حیوان خانگی است. واکسینه نکردن حیوان به منزلۀ مستعد بودن او برای انواع بیماری های عفونی و ویروسی و غیره است و بدین ترتیب زندگی او را به خطر انداخته اید.
 
مراقبت از سگ خانگی در فصل بهار
فصل بهار در راه است و سرپرستان حیوان خانگی به خصوص سگ ها بایستی یک سری نکات را در رابطه با این فصل و مراقبت از حیوانشان در نظر داشته باشند. در اینجا به ذکر این نکات ساده اما مهم پرداخته ایم.
 
حقایقی جالب در خصوص همسترها
همسترها جوندگانی پستاندار هستند که در دستۀ موش ها قرار دارند و دارای 25 گونۀ مختلف می باشند. اما شاید در خصوص این حیوان کوچک اطلاعات کافی نداشته باشیم بنابراین در این مقاله در نظر داریم تا نکاتی جالب از آنها را برای شما عنوان کنیم.
 
ریزش مو در گربه ها ؛ علت و درمان
ریزش مو در گربه ها علت های مختلفی دارد بنابراین تشخیص این که چه عاملی باعث شده تا گربۀ شما ریزش مو پیدا کند نیاز به پیگیری دقیق دارد.
 
مرکز دندانپزشکی اختصاصی حیوانات خانگی
ایالت مین / امریکا – به تازگی یک مرکز دندانپزشکی دامپزشکی در شهر ویندهام ایالت مین امریکا آغاز به کار کرده که فقط بر روی سلامت دهان و دندان حیوانات خانگی تمرکز دارد. دکتر جنیفر کیتن مدیر دندانپزشکی حیوانات خانگی مین می گوید: "در اینجا ضمن درمان بیماری های دهان و دندانی به سرپرست حیوانات خانگی اهمیت و نحوۀ رعایت بهداشت دهان حیوانشان را آموزش می دهیم."
 
3 دستور آموزشی ساده اما حیاتی که هر سگ خانگی باید بداند
سرپرستان سگ خانگی معمولاً برای بهبود رفتار حیوانشان به سمت تعلیم و آموزش دستورات به او می روند؛ اما آموزش می تواند بسیار مفیدتر از تنها ادب کردن حیوان باشد! آموزش چند دستور کلیدی می تواند روزی حتی به منزلۀ نجات حیوان باشد. کارشناسان معتقدند اگرچه آموزش های متعددی در بهبود رفتار سگ مؤثر است اما 3 دستور ساده اما پایه و اساسی هست که هر سگی برای حفظ ایمنی خود و یا افراد پیرامونش می بایست بیاموزد.
 
اهمیت تست قند خون در سگ ها
دیابت نوعی بیماری هورمونی است که به دنبال آن بدن قادر به تولید انسولین کافی نیست و از آنجائیکه انسولین قند مورد نیاز را به سلول می رساند، بدون انسولین سلول های بدن در اثر کمبود قند از بین خواهند رفت.
 
بیماری کلسی ویروس در گربه ها راه های تشخیص و درمان
یکی از بیماری های بسیار واگیردار و رایج در گربه ها کلسی ویروس است. این بیماری که در فصول سرد بیشتر شایع است بر روی دستگاه تنفسی حیوان اثر می گذارد و خیلی سریع از گربه ای به گربۀ دیگر منتقل می شود. این بیماری از بیماری های ویروسی بسیار خطرناک است که در گربه های واکسینه نشده و خانه هایی که چندین گربه دارند مثل پناهگاه ها و پانسیون ها بسیار شایع است.
 
«پیروز» هنوز از بیمارستان مرخص نشده است
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر این که نارسایی کلیوی مادرزادی، عامل اصلی بیماری امروز «پیروز» است، گفت: «پیروز» هنوز از بیمارستان مرخص نشده و وضعیت جسمانی او به شرایط پایدار نرسیده است.
 
پرورش لاک پشت
شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که تکثیر این خزنده چه فایده ای دارد ؟! باید بگوییم که لاک پشت ها برای مصارف درمانی ، زینتی و یا برای مصارف خوراک استفاده می‌شوند. موارد گفته شده همگی دلایلی برای نگهدرای از این جاندار بوده و افراد زیادی به دنبال پرورش لاک پشت هستند. در کشور ما لاکپشت ها بیشتر برای مصارف زینتی نگهداری و تکثیر می‌شوند. لاک پشت های زینتی با توجه به نژاد و اندازه ای که دارند، هر کدام در مبالغ گوناگونی به فروش می‌رسند.
 
علت لیس زدن وسواسی گربه ها
گربه ها به تمیز کردن خودشان شهره هستند تا جایی که گاهاً لقب " وسواسی " به آنها می دهند. برای سرپرستان گربه ممکن است پیش آید که بر روی شکم یا زیر بغل گربه لکه ای خالی از مو پیدا کنند تا جایی که نگران شده و از دامپزشک می خواهند تا در رابطه با وسواس گربه برای تمیز کردن خود ، آنها را راهنمایی کند. به اعتقاد دکتر Karen Sueda دامپزشک و رفتارشناس حیوانات : "بر خلاف تصور عموم لیس زدن بیش از حد در گربه ها نشانه ای از وسواسی بودن یا مشکلات رفتاری در آنها نیست ؛ بلکه برعکس آن می تواند علتی پزشکی داشته باشد و نشانۀ نوعی مشکلات زمینه ای در رابطه با سلامت حیوان مانند وجود انگل ها یا آلرژی های غذایی باشد."
 
چرا گربه م سیم برق می جود ؟
در حالی که جویدن برای گربه ها امری طبیعی و راهی برای شناخت پیرامون است اما خب – صرفنظر از خراب شدن وسایل – اغلب این کار خطرناک می شود. گاهی پای مشکلات جسمانی و مسألۀ سلامت حیوانمان در میان است اما معمولاَ مهم ترین علت بی حوصلگی گربه هاست.
 
مسموم کننده های حیوانات خانگی که در اغلب خانه ها یافت می شوند!
بسیاری از خوردنی هایی که در اغلب خانه ها یافت می شوند باعث بیماری یا مسمومیت حیوانات خانگی می شوند و برای آنها خطرناک محسوب می شوند بنابراین بایستی بسیار مراقب بود و این خوراکی ها را شناخت. به خاطر داشته باشید که هر آنچه برای انسان خوب است و یا او را بیمار نمی کند، لزوماً در مورد حیوانات این طور نیست و حتی ممکن است بدن آنها واکنش منفی نشان دهد و بسیار خطرناک باشد.
 
دلیل پنجه کشیدن سگ بر روی فرش
شاید پیش آمده باشد که سگتان را دیده اید که سرسختانه بر روی فرش پنجه می کشد و در حال کندن فرش است و برای شما این سوال پیش آمده که چرا این رفتار را می کند ؟
 
پیدا کردن گربۀ گم شده
شاید یکی از تجربه های تلخ هر کسی که سرپرست حیوان خانگی است گم کردن حیوانش باشد. گربۀ شما از خانه رفته و نمی دانید چگونه او را برگردانید. پیش از هر چیز هول نکنید. توجه به رفتار و ویژگی های شخصیتی گربه تان شاید حتی شانس شما را در پیدا کردن او بیشتر کند. برای یافتن راهکارهای زیر را پیش روید:
 
کمک به سگ آرتریت
بیماری آرتروز که به آن بیماری تحلیل مفاصل هم گفته می شود نوعی بیماری مزمن پیش رونده و تحلیل برندۀ مفاصل است. علل این عارضه عموماً بالا رفتن سن ، تروما یا آسیب های فیزیکی ، و یا بیماری مادرزادی (مانند دیسپلازی لگن ، زانو یا آرنج) هستند. چاقی ، دیابت و نرمی بیش از حد مفاصل از عوامل خطرناکی هستند که می توانند حیوان را مبتلا به این بیماری کنند.
 
چطور ناخن گربه ام را خودم بگیرم ؟
به منظور حفظ سلامت حیوانتان لازم است که هر دو تا سه هفته ناخن گربه تان را بگیرید. این کار در واقع نه تنها به سلامت حیوانتان کمک می کند بلکه خودتان و مبلمان و لوازم خانه هم از ناخن های بلند گربه در امان خواهید بود. شاید در ابتدا به نظرتان سخت بیاید اما فقط با صبوری و تمرین به راحتی از پس آن بر خواهید آمد.
 
از بیماری کرم قلب سگ چه می دانید ؟
در رابطه با سگ ها چند بیماری خطرناک و کشنده مثل هاری یا دیستمپر وجود دارد. یکی دیگر از این بیماری های مهلک و خطرناک که در میان سگ ها بسیار شایع است کرم قلب یا Heart worm است که از طریق پشۀ آلوده به حیوان منتقل می شود. بیماری کرم قلب یک نوع بیماری مهلک و خطرناک است که منجر به درگیری ریه و نارسایی قلبی می شود و در موارد حاد نهایتاً منجر به مرگ حیوان می گردد.
 
لزوم بیمۀ حیوانات خانگی
برای هر کسی که حیوان خانگی دارد احتمالاً پیش آمده که سگ یا گربه اش بیمار شده یا چیزی خورده که نمی بایست و یا با شکستگی دست و پا مواجه شده و باید به کلینیک های دامپزشکی مراجعه کند. مراجعه به دامپزشکی ، ویزیت ، معاینات ، و انجام آزمایشات هم هزینه های سنگین در بر دارد. در حالی که بیمه می تواند از هزینه ها بکاهد اما در عین حال خود هم یک هزینۀ مازاد است. اما آیا بیمۀ حیوانات خانگی مفید است؟
 
قابل هضم بودن کرم های خوراکی برای غذای حیوانات خانگی
تا دهه ها قبل از اینکه از کرم های خوراکی به عنوان مواد اولیه در غذای سگ و گربۀ خانگی استفاده شود، به عنوان غذای پرندگان، دو زیستان، خزندگان و غیره استفاده می شدند. اما امروزه استفاده از آنها به عنوان منبع غنی پروتئین و چربی در غذای سگ و گربه امری بدیع و جدید است. اطلاعات پیرامون ارزش غذایی کرم ها در غذای سگ و گربه محدود اما رو به رشد است.
 
بررسی حرکات گربه برای درمان آسیب‌های نخاعی
محققان موسسه فناوری جورجیا در مطالعه اخیرشان اظهار کردند بررسی حرکات گربه ممکن است به آن‌ها در اطلاع رسانی و درمان آسیب نخاعی کمک کند.
 
در برخورد اول با یک سگ خانگی چگونه رفتار کنم؟
حتماً برای شما هم پیش آمده که یک سگ خانگی بانمک را دیده اید و دلتان خواسته که به او دست بزنید؛ اما بهتر است بدانید برخی سگ ها با دیدن افراد جدید استرسی می شوند. بنابراین خوب است که شیوۀ درست تعامل با سگ خانگی را یاد بگیریم تا در عین آرامشِ حیوان با او ارتباط برقرار کنیم. سگ ها هر کدام اخلاق و خصوصیات رفتاری خودشان را دارند و در تعامل با افراد هر کدام شیوۀ خاص خودشان را جلوه می دهند. درست همانند انسان ها، بعضی سگ ها برونگرا و برخی دیگر خجالتی و مضطرب هستند.
 
واکسن های مورد نیاز برای گربۀ مسن
ابتدا بهتر است بدانیم که چه سنی برای گربه ها سالخورده تلقی می شود. بر طبق نظر انجمن کارشناسان و متخصصان گربه امریکا، وقتی گربه به سن 10 سالگی می رسد مسن تلقی می شود . در این سن نشانه های پیری در گربه بروز می کند. متخصصان بر این باورند که "سن" تنها فاکتوری نیست که در رابطه با مسألۀ واکسن زدن گربه های مسن بایستی در نظر گرفت. دکتر Glenn Olah می گوید: "این که واکسن بزنیم یا خیر بستگی به ارزیابی مسائلی مثل مزایا یا ریسک عوارض واکسن برای حیوانمان دارد."
 
آیا برای عقیم کردن سگم دیگر دیر شده است؟
تصمیم برای زمان عقیم سازی سگی که کاملاً بالغ است – و یا حتی در سنین میانسالی خود هست – امری است که با مشورت دامپزشک می توانید در مورد آن تصمیم بگیرید اماهیچ دلیل علمی و پزشکی وجود ندارد که سگ بالغ و مسن را نباید عقیم کرد. از آنجائیکه سگ ها در هر سنی ممکن است مبتلا به سرطان شوند حتی سگ سالخورده را هم بهتر است عقیم کنیم. به عبارت دیگر، مادامیکه سگ شما آنقدر سالم هست که عمل جراحی و بیهوشی برای او خطرناک نباشد، هیچ سگی برای عقیم سازی پیر نیست! البته با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از داروهای بیهوشی سالم تر، عقیم سازی در هر سنی برای اغلب سگ ها ایمن است.
 
چرا گربه ام گاز می گیرد ؟
حتما برای شما هم سوال است که "چرا وقتی گربه ام را نوازش می کنم دستم را گاز می گیرد؟" در حالی که جای مورد علاقۀ گربه تان را نوازش می کنید او نیز در ابرها سیر می کند که ناگهان همه چیز عوض می شود و خودتان را می بینید که به جای دندان های او بر روی دستتان خیره ماندید..!
 
یازده عنصر طبیعی برای دور نگه داشتن کک ها
قطعا برای شما خوشایند نیست که سگتان و خانه تان توسط کک ها آلوده شود. اما شما نگران استفاده از مواد شیمیایی و سموم هستید. خوشبختانه شما مجبور نیستید بین سگ خود و استفاده از سموم شیمیایی یکی را انتخاب کنید.
 
Copyright © 2016 - 2023 ITPet.net